سیاسی

 

 

×

خطا

There was a problem loading image hosting-web-hosting-64493.jpg

c_300_300_16777215_00_images_omidtelar.jpg


تورکمنیا- دکتر امید کوکبی: تابستونای دوره ابتدایی‌مو میومدم اینجا. من و پسرعموهام حمید و مجید و رحیم به قول معروف "ساغچی" جالیز خربزه و هندوانه بودیم، یعنی نگهبان. البته اصولا کسی نبود چیزی دزدی کنه چون تو مرام کسی نبود، نگهبونی ما هم برای دور کردن گاو و گوسفندا و یا پرنده‌ها و خارپشتای مزاحمی بود که "تاق" هندونه و خربزه رو میخوردن یا خراب میکردن. البته در طول روز، کنار بازی و گشت زنی، علف های هرز رو هم میکندیم و یا ردیفهایی که خراب شدن رو اصلاح میکردیم.صبحا قبل از طلوع آفتاب بیدار میشدیم و صبحونه‌های فراموش‌نشدنی‌ای میخوردیم که شامل کره و پنیر و شیر خونگی و نون تنوری یا "تامدیر چورک" ترکمنی میشد که "گِــلِّــجِم" یا همون زن عموم درست میکرد. سعی میکردیم وقتی تلف نشه تا با الاغ از روستا راه بیوفتیم و بریم سر جالیز که تو حاشیه رود مرزی اترک بود. یه نیم ساعتی طول میکشید ولی کلی هیجان و عجله داشتیم برسیم اونجا. رود اترک اون موقع ها تو تابستون هم پرآب بود و هیچ آلودگی ای نداشت، چون هیچ فاضلابی توش نمیریخت و هیچ سدی هم بین راهش نبود. به همین خاطر شنا تو آب خنک رود اترک از برنامه های ثابتمون بود.

عصرا هم قبل از غروب آفتاب با یه تعداد خربزه و هندوانه گلچین شده تو خورجین الاغ عزیزمون، که نوبتی سوارش میشدیم، برمیگشتیم خونه. بین راه وقتی از دره های کوچیک یا از کنار تپه ها رد میشدیم، موشهای صحرایی که از سوراخ لونه هاشون بیرون اومده بودن و بدناشونو خوب کش داده بودن انگار که دارن حرکات کشش صبحگاهی انجام میدن، با نگاهی عاقل اندر سفیه به ظاهر خاک آلود، صورتهای سوخته و دندونای سفید ما نگاه میکردن!

سر جالیز زیر همچین "سازه‌ای" که تو عکسه مینشستیم. بهش میگفتیم "تِـــــلَـــر". معمولا تو بلندی بود تا بتونیم به کل جالیز اشراف داشته باشیم. در طول روز زیر سایه اش مینشستیم و استراحت میکردیم و ناهارمون رو میخوردیم. ولی شبا که بزرگترا برای روندن گرازهای وحشی اونجا میموندن، روی تلر مینشستن. ناهار هر روزمون شامل نون، سیب زمینی و تخم مرغ آب‌پز و صد البته هندونه و خربزه خنک میشد. بله خنک، چون اول صبح که میومدیم، چند تا خوبشو تو یخچال طبیعیمون که تو دو متری زیر زمین بود، زیر خاک، با همون خنکیش چال میکردیم که تا ظهر همونطور خنک میموند.

فک میکنم که تجربه هرچیزی به وقتش خوبه. یعنی بهتره تجربیات متناسب با سن و جایگاهمون رو خوب بدونیم تا از زندگی عقب نمونیم یا خدای ناکرده جلو نزنیم چون در هردوحالت افسوس برانگیزه.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104