سیاسی

 

 

ezdevaj-shenasname.jpg

تورکمنیا- آ. گوکلانی:  با انجام یک تحقیق ساده دربین افراد  جامعه ویا مصاحبه با معلمان در می یابیم که آمار ازدواج هایی که در سنین پایین صورت می گیرد روبه افزایش است. وعواملی چون فقر اقتصادی، فرهنگی واجتماعی در بروز آن نقش موثری دارند. 

 

 متوسط سن ازدواج در بین دخترها 17الی18سال ودر بین پسرها 20الی21سال می باشد.ولی متاسفانه دیده شده وقوع ان در بین دخترها به سن 13سالگی تنزل پیداکرده است.وعموما بعداز اتمام دوره ی تحصیلی ابتدایی آنان می باشد. اغلب ایشان هم به همسری مردهایی که فاصله ی سنی شان با انها  زیاد است در می آیند.                            از طرف دیگر سن ازدواج پسرها هم بالا رفته است ودلیل ان هم عدم توانایی اقتصادی، بعلت نداشتن شغل ومسکن مناسب جهت تشکیل خانواده می باشد. که بعد از مهیا نمودن شرایط مناسب اقدام به انجام  این امر مینمایند ودخترانی با سن کم را نیز انتخاب میکنند. که در نتیجه دخترانی که در سن ازدواج قرار داشته واز هر لحاظ آمادگی دارند در این رابطه شانس کمتری پیدا میکنند وسن ازدواج در بین این گروه سنی بالاتر می رود. 

 

 بررسی ها نشان می دهد ازدواج هایی که در سنین پایین صورت گرفته است ناشی از نگاه غلط پدر ومادر دختر یا پسر بوده است. زیرا خانواده ها دخترشان را که در حال تحصیل است به بهانه ی این که خواستگار ایده آل پیدا شده شوهرمیدهنددرحالیکه هنوز آمادگی برای این امر مهم را ندارد.یا در خصوص پسران یا مردان جوان بسیار شنیده شده که علت ازدواج انها بادختران کم سن وسال، به خاطر اینست که به شیوه ی دلخواه خودشان اورا تربیت کنند!ولی همیشه این پیش بینی ها درست از آب در نمی آید واختلافات فاحشی بروز می کند وزمینه ساز جدایی  این دو از هم می گردد. دراین بین بسیاری بدون آنکه فرزندی بوجود بیاورند از هم جدا می شوند،برخی دیگرنیز با داشتن فرزند ازهم جدا شده اند ومسوولیت ایشان را یکی از طرفین به عهده میگیرد که ممکن است بعدها آسیب های جدی وخطرناکی برای ان کودک به بار بیاورد  ولی عده ای دیگر هم وجوددارند که هیچ کدام از زوجین مسوولیت کودک شان را متقبل نشده واورا رها کرده به راه خود می روند واین مساله ی رقت بار عواقب ومعضلات بعدی را برای کودک وجامعه به بار می آورد.چون در این حالت حضانت کودک به  پدر بزرگ ومادر بزرگ یا عمو وعمه، دایی، خاله وی سپرده می شود یا در بین خانه ی  اقوام سرگردان می شود وتحت تربیت متفاوت  چندنوع خانواده قرار می گیرد وحتی مجبور به کسب  تجربه ی شرایط دشوار ی از جنبه های گوناگون شده واز نظر روحی وروانی اسیب ببیند وآثار آن به اشکال گوناگون در  اجتماع متبلور می شود. 

 

راهکاری که جهت جلوگیری از پیدایش این نوع از معضلات پیشنهاد میشود اینست  : برای ازدواج هایی که در سنین پایین صورت می گیرد قانونی وضع شود    تا مشاوره ی اجباری  قبل از ازدواج انجام شود وانگیزه ی طرفین از ازدواج با یکدیگر روشن شده وتوجیه شوندواجازه ی این ازدواج منوط به تایید مشاور وروانشناس خانواده باشد وبه زبان ساده تر  مشخص شود که ایا به درد    هم می خورند یا  خیر؟ واگر جواب خیر باشد  به دنبال گزینه ی مناسب تری باشند تابه این صورت درهمان ابتدای کار تکلیف شان را باخودشان ویکدیگر  مشخص ساخته  ، وجلوی رشد معضلات حادی مثل طلاق و به تبع ان فرزندان طلاق  گرفته شود   تا جامعه ایی با خانواده وکودکان سالم بسازند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104