سیاسی

 

 

×

خطا

There was a problem loading image hosting-web-hosting-64493.jpg

c_300_300_16777215_00_images_12.jpg

تورکمنیا- مهندس وحید دلیجه: یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.


خود کشی یا انتحار عملی است که باعث مرگ افراد می شود، خودکشی اغلب به علت یاس صورت می گیرد و علت آن اغلب: اختلال روانی نظیر، افسردگی، اختلال دو قطبی، شکست عشقی، اعتیاد به الکل، یا سو مصرف داروهاست.

وقتی برای انسان مشکل یا ناراحتی ایحاد می شود، که دنیا را برایش تیره و تار می کند. در این هنگام انسان ها دو گونه عمل می کنند: اول عده ای که از میان همه ی مشکلات و با توکل بر خداوند متعال شروع به زندگی دوباره می کند، اما عده ای دیگر نیز در برابر مشکلات کمر خم می کنند و به انزوا کشیده می شوند، یا اینکه بدتر از آن، دست به خود کشی می زنند.
خودکشی" در کشورهای اروپایی بیشتر از کشور ایران است. اما کشور ما در میان کشورهای اسلامی رتبه سوم در این عمل ناخوشایند را داراست،   آخرین آمار بدست آمده سال ۱۳۹۴ و هم اکنون  اعلام شده: هر ۶ نفر انتحار از ۱۰۰۰۰۰ نفر عنوان شده است.
که این آمار نیز آمار خوبی برای مردم مسلمان کشور ما نیست، و تا حد امکان باید این آمار تنزل پیدا کند.
 اگر انسان با منطق اسلام آشنا باشد در میابد که مرگ انتهای راه نیست، بلکه ابتدای راهی است بدون پایان، از دیدگاه اسلام مالم همه چیز از جمله انسان خداوند است، و اوست که حق تصرف در جهان و انسان را دارد. همانگونه که در آیه زیر به صورت صریح بیان شده.
صریح ترین و متقن ترین آیه ای که در زمینه خودکشی می تواند مورد استناد قرار گیرد، آیه بیست و نه سوره نساء می باشد که خداوند متعال می فرماید:
(ولاتقتلوا انفسکم ان‌الله کان بکم رحیما و من یفعل ذلک عدوانا و ظلما فسوف نصلیه نارا و کان ذلک علی‌الله یسیرا)

یعنی: خودتان را نکشید، همانا خداوند نسبت به شما مهربان است و هرکس از روی دشمنی و ستمگری چنین کاری کند‌‌‌‌ پس او را به زودی در آتش دوزخ درآوریم و این کار برای‌خدا آسان است.


تقریبا اکثر ما فیلم اقدام به خودکشی دو دختر اصفهانی را دیده ایم. و بسیاری از شاهدان این فیلم، ذهنشان با سوال های بی جوابی مشغول شده است.  مخصوصا خنده ها و نوع رفتار این دو نوجوان. مگر می شود آدمی در چنین وضعیت پر نشاطی باشد، و در عین حال در صدد خاتمه دادن به زندگی خود باشد.!!!!

چه واقعیت تلخ و هشدار دهنده ای پشت این خنده های تلخ وجود دارد.!!!!
در کنار تمام تحلیل ها و نظرات کارشناسی مختلفی که این روزها برای پاسخ به چرایی وقوع این اتفاق تلخ، این موضوع مطرح می شود.
لازم است دنبال این پرسش باشیم که چه اقداماتی می توانستیم برای پیشگیری از وقوع این اتفاق تلخ انجام دهیم، که نسبت به آنها بی توجه بودیم.
و چگونه می توان از بروز حوادث مشابه جلوگیری کرد؟

دکتر سید کاظم ملکوتی، رئیس جمعیت پیشگیری از خود کشی ایران،. در پاسخ به این سوالات چنین می گوید: شجاعت و ترسی که این دو سعی می کنند به رخ بکشند، حکایت از اوج استیصال، ترس، ناامیدی، تنهایی را نشان می دهد،  که با خنده، از درون خود حرف می زنند.
این جملات که « دیدی انحام دادم.... » واقعیت تلخی را آشکار می کند.
آنان چنین تهدیدی را برای خانواده، دوستان، اطرافیان یا....مطرح کرده اند، اما انگار کسی گفته بود، تو جراتش را نداری یا جگرش را نداری!!!!
بی توجهی اطرافیان به این تهدید ها، نخستین خطای شایع است.
و چه بهتر که خانواده های عزیز همیشه از رفتار فرزندان خود،  درک درستی داشته باشند، تا بتوانند در تربیت آنها، با توجه بیشتر، " عمل نمایند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104