سیاسی

 

 

ادامه مطلب...

تورکمنیا: وزیر روشن ضمیر خراسان، امیر کبیر نظام الدین علی‌شیر نوایی فرزند غیاث‌الدین کیچکینه بهادر، یکی از امیران والا مقام عهد ابوالقاسم بابر، در ماه رمضان سال ۸۴۴ هـ ق (۹ فبروری سال ۱۴۴۱میلادی) در دارالسلطنۀ هرات زاده شد و پس از ۶۲ سال زندگی پر بار و افتخارآمیز در دوازدهم ماه جمادی الآخر سال ۹۰۶ هـ ق (سوم جنوری سال ۱۵۰۱ میلادی) چشم از جهان پوشید و درمنطقۀ مصلای شهر هرات - زادگاه خود به خاک سپرده شد.

ادامه مطلب...تورکمنیا: در کتاب ده ده قورقود از عقاب به عنوان پادشاه همه پرندگان یاد شده است.

ادامه مطلب... تورکمنیا-ناصر توسلی : در نوشته های تاریخی کلمه خاقان به صورت خاغان/ قاغان مشاهده می شود که در تورکی کهن به صورت قاپ غان و قاوقان ( کاوکان ) می باشد.

ادامه مطلب...تورکمنیا- ناصر توسلی: در روزهای اخیر مطالبی درباره نام شهر تاریخی گرگان در سایتهای منطقه تحت عناوین « آیا می دانید که ” گرگان” یک نام ترکمنیست؟ » و « این ماجرای تمام نشدنی تغییر نام ها و لطمه ها:جرجان یا گرگان؟ » نوشته شده است.

ادامه مطلب...تورکمنیا- استاد آنادردی عنصری؛ محققان تاریخ بر این عقیده اند که شناخت تاریخ عمدتاً بر مطالعه ی منابع ذیل استوار است :

ادامه مطلب...تورکمنیا-ناصر توسلی: روز گذشته در  لابه لای کتابهای تورکمنی یک ملای دست فروش اثر ارزشمند امین گلی را تحت عنوان تاریخ سیاسی اجتماعی تورکمن ها یافتم که   احتمالا این کتاب طبق«  شنیده های ما » بخاطر کارنامه بد سیاسی، ضد انقلاب و پناهنده سیاسی مؤلف آن هم اکنون جزئی از کتابهای ممنوعه می باشد که ما از  آن بی خبریم. 

ادامه مطلب...تورکمنیا: همراه با سایر مردمان آسیای میانه، تورکمن ها نیز با اجرای مراسم گوناگون به پیشواز سال نو، نوروز می روند. اصولا جشن نوروز و تغییر فصول در این منطقه کاملا مشهود است.

ادامه مطلب...تورکمنیا-ناصر توسلی : پدران تورک نژادها پیش از میلاد مسیح با نام سکاها شناخته می شوند که بنابر ادعای خودشان به نقل از هرودوت کهن ترین قوم روی زمین بوده اند. ( سکا به معنی تیر انداز - تیر و پرتاب هم معنی شده ).

ادامه مطلب...

تورکمنیا- علی بایزیدی: هنگامی که در یکی از خبرگزاری های محلی استان، خبر درخواست تغییر نام دیوار تاریخی گرگان به دیوار گلستان، توسط یکی از اعضای شورای شهر گرگان عنوان گردید، کوله باری از اندوه بی پایان، بر دوش های خسته راقم این سطور احساس شد.

ادامه مطلب...تورکمنیا- د. خانگلدی اونق: شو ماقالانئنگ اولی بؤلوٚمی غاراشسئز توٚرکمنستانئنگ کؤپ تیراژلی هفته لیک مطبوغاتی «ادبیّات و صونغات» غازیتینینگ 2005 – نجی یئل، سانئندا «نوروز» گوٚنینی»، «اوغوزگوٚنی» بایرامچئلئغی دییلیپ آتلاندئرئلئش تکلیفی بیلن گؤیبریلدی!

ادامه مطلب...تورکمنیا- آ. گلی : در کتاب "تاریخ بخارا"ی ابوبکر نرشچی و نیز در کتاب جغرافیای حدود العالم، به بزرگداشت جشن نوروز در بین تورکان اشاره میشود. حتی در بین تورکمنها هم اینک جشنی بنام "چوپون نوروزی» رایج است که آن ده روز قبل از نوروز فعلی برگزار میشود.

ادامه مطلب...تورکمنیا- ناصر توسلی: 21 اسفند همگام با انقلاب بهاری در تورکمن صحرا، برابر با آغاز سال نو تورکمن هاست.

ادامه مطلب...تورکمنیا- عبدالکریم ارمشی:بررسی تاریخی وقایع تورکمن صحرا در سده اخیر حاوی نکات جالب و پندآموزی برای ما تورکمنهاست.

ادامه مطلب...تورکمنیا-بر اساس روایات یکی از مورّخین قرن پانزدهم که می گوید: "- در دوره ای نزدیک به ایّام حضرت محمّد، در بین طوایف اوغوز شخصیّتی با عنوان "دأده قورقوت" ظهور کرده است. وی در زبان طوایف اوغوز کتابی نوشته که آن کتاب به نام "دأده قورقوت" مشهور شده است."[1]     

ادامه مطلب...تورکمنیا:« پسرم شیخ عمر می گفت از روزی که وارد دشت تورکمن ها شد تا روزی که از آن دشت خارج گردید روز و شب مشغول جنگ بود و هرشب تورکمن ها که اسبهای تیزتک داشتند شبیخون می زدند و حمله می کردند و به همین جهت عده کثیری از سربازان وی به قتل رسیدند.

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104