سیاسی

 

 

×

خطا

There was a problem loading image hosting-web-hosting-64493.jpg

12sddasda3.jpgتورکمنیا-ناصر توسلی: روز گذشته در  لابه لای کتابهای تورکمنی یک ملای دست فروش اثر ارزشمند امین گلی را تحت عنوان تاریخ سیاسی اجتماعی تورکمن ها یافتم که   احتمالا این کتاب طبق«  شنیده های ما » بخاطر کارنامه بد سیاسی، ضد انقلاب و پناهنده سیاسی مؤلف آن هم اکنون جزئی از کتابهای ممنوعه می باشد که ما از  آن بی خبریم. 

جدا از اینکه به ما ربطی ندارد مؤلف این کتاب چه کاره است و چه نوع فعالیتهایی بر علیه کشور عزیزمان انجام داده و به هیچ عنوان دوست نداریم و نمی خواهیم به این مسائل ورود کنیم زیرا هر چه هست حساب و کتاب این اشخاص با دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود؛ (همانطور که ملای تورکمن پیشنهاد کرد مواظب باشیم ! )هیچ قصدی به جز نقد و معرفی این کتاب که درباره تاریخ تورکمن ها نوشته شده و هم اکنون بسیاری از نویسندگان  و محققان  تاریخ منجمله اسدالله معطوفی و... از آن استفاده کرده اند و می کنند نداریم.

این کتاب تاریخ تورکمن ها را به صورت گذرا با اشاره به مباحث و نکات مهم از پیدایش حکومت گورک تورک ها تا عهد رضاشاه روایت می کند. از خصوصیات دیگر این کتاب معرفی محدوده جغرافیایی تورکمن ها و معرفی شهرهای تورکمن صحرا و پیشینه آنها می باشد. علاوه بر اینها کتاب نگاهی کلی به طوایف تورکمن و فرهنگ مادی و معنوی آنها می اندازد و روایات بسیار جالبی از عقاید و اعتقادات تورکمن ها دارد که این اثر را نسبت به سایر کتابهای تاریخی تورکمن متمایز می کند. 

کتاب از روی منابع معتبری نوشته شده است و حداکثر منابع مورد استفاده در آن ذکر شده، اما در برخی روایات تاریخی به منبع آن اشاره نمی شود. ولی این قسمتها در مقایسه با سایر منابع اشاره شده در این کتاب، از ارزش تاریخی آن نمی کاهد. این منابع نشان از این مدعاست که علم تاریخی نویسنده در حد بسیار بالایی بوده و به بیشتر کتابها و منابع و اسناد تاریخی تورکمن ها دسترسی داشته است.
عکس ها و تصاویری قدیمی مؤلف در پایان کتاب ارزش تاریخی این کتاب را دو چندان می کند.
می توان ارزش تاریخی این کتاب را به توجه به نگاه کلی آن با کتابهایی همچون « اوغوزهای فاروق سومر » و « تورکمن ها در عصر امپریالیسم دکتر محمت سارای »، « تورکمن های یموت ویلیام آیرونز » مقایسه نمود و حتی بالاتر از این کتابها دانست.  به جرأت می توان گفت اثر ارزشمند « تاریخ، فرهنگ و هنر تورکمن » اسدالله معطوفی از این کتاب الگو برداری شده که آثار آن در برخی تشابهات این دو کتاب مشهود است.
عدم پرداختن به تاریخ سکاها و هونها مخصوصا هونهای سفید که در تشکیل نسل و جمعیت تورکمنهای امروز نقش به سزایی داشتند، یکی از ضعفهای مؤلف می باشد که نشان دهنده عدم دسترسی مؤلف به منابع تاریخی پیش از میلاد مسیح تا قرن پنجم میلادی است.
این کتاب ارزشمند که نسخه کپی برداری شده آن به دست ما رسیده به طور کلی دارای 454 صفحه می باشد و در زمستان سال 1366  توسط نشر علم به آدرس ناصر خسرو، کوچه حاج نایب به تیراژ 4800 جلدی به چاپ رسیده است. 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104