ader34rwer.jpgتورکمنیا: جمله‌ی «هنوز در حرکت است» عبارتی است که گفته می‌شود گالیله، فیزیک‌دان، ریاضی‌دان و فیلسوف ایتالیایی در سال ۱۶۳۶ میلادی در دادگاه تفتیش عقاید خود بر زبان آورد. البته هیچ مدرک متقن و موثقی از این‌که گالیله این سخنان را در دادگاه بر زبان آورده باشد وجود ندارد.

اولْ‌بار جوزف بارتی در کتابی که در سال ۱۷۵۷ به انگلیسی نوشته است آورده است که آن هنگام که گالیله را به دلیل توبه‌اش آزاد کردند نگاهی به آسمان و پس از آن به زمین کرد و پایی بر زمین کوفت و در حالی متفکرانه گفت: هنوز هم در حرکت است زمین.(And yet it moves)

گالیله در سال ۱۶۱۰ میلادی به دلیل انتشار دانسته‌های علمی‌اش در تایید نظر کوپرنیک مبنی بر ثابت‌نبودن زمین و گردش آن به دور خورشید از سوی کلیسا مورد بازجویی و #تفتیش_عقیده قرار گرفت.

گالیله در نامه‌ای به دوشش کریستینا می‌نویسد:

«اگر بستن دهان فقط یک شخص کفایت می‌کرد، محو کردن و عقیده و مکتب جدید از جهان بسیار آسان می‌بود؛ ... به علاوه باید مردم را از نگریستن به آسمان هم نهی کرد تا نبینند که مریخ و زهره گاهی خیلی نزدیک به زمین و گاهی بسیار از آن دورند.»

با فشار کلیسا، گالیله مجبور شد توبه‌نامه بنویسد. او در توبه‌نامه‌اش نوشت:

«من، گالیله‌ئو گالیله‌ئی، فرزند وینچنزو، اهل فلورانس در هفتادمین سال زندگی در مقابل شما به زانو درآمده‌ام و در حالی که کتاب مقدس را پیش چشم دارم و با دست‌های خود لمس می‌کنم توبه می‌کنم و ادعای واهی حرکت زمین را انکار می‌کنم و آن‌را منفور و مطرود می‌نمایم.»
گالیله در ادامه می‌گوید:

«با هدایت عالیجنابان و طلب مغفرت از درگاه پروردگار آشکارا می‌گویم: این نظر که خورشید ثابت است و زمین به دور آن می‌چرخد، نظری سخیف و باطل است که هرگز نباید در جایی تدریس و اشاعه شود. من برائت ابدی خود را از این نظریه اعلام می‌کنم. حقیقت روشن این است که زمین مسطح و ثابت است، این خورشید و ستارگان هستند که پیوسته دور زمین می‌چرخند.

در برابر سروران گرامی و همه مسیحیان مایل هستم کمترین شائبۀ بی‌ایمانی را از خود دور کنم. با قلبی پاک و ایمانی استوار از چنین افکار کفرآمیز برائت می‌جویم. سوگند می‌خورم که نه به صورت کتبی و نه به شکل شفاهی کلمه‌ای بر خلاف کلام مقدس خداوند ادا نخواهم کرد.

در برابر شما اعلام می‌کنم که اینک به بطلان و نادرستی عقاید پیشین خود واقف شده‌ام و نور #ایمان به قلبم تابیده است. اکنون هر حکم و جزایی که برایم تعیین شود با میل و رغبت خواهم پذیرفت.»

گالیله تنها چند ماه قبل از این «ندامت‌نامه» و در ژانویه سال ۱۶۳۳ در نامه‌ای خطاب به دوست خود الا دیوداتی نوشت:

«اگر بپرسیم که ماه و خورشید و ستارگان، حالات و حرکات آنها از کجا آمده است، پاسخ می‌شنویم که آنها را پروردگار آفریده است. اگر بپرسیم کتاب مقدس از کجا آمده؟ باز گفته می‌شود که اثر روح‌القدس است، یعنی از جانب پروردگار آمده است. حالا می‌پرسیم پس چگونه است که کتاب مقدس چیزهایی می‌گوید که با جریان حقیقی امور در تضاد آشکار است و تنها فهم عوام را راضی می‌کند؟...

#گالیله در پانزدهم فوریه سال ۱۵۶۴ میلادی در شهر پیزای ایتالیا دیده به جهان گشود./ توانا

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104