×

خطا

There was a problem loading image hosting-web-hosting-64493.jpg

1223rdty1.jpgتورکمنیا: گروهی از دانشمندان بین‌المللی گونه‌ای جدید از دایناسور تیراناسور را شناسایی کرده‌ و آن را تیمورلنگی بِه‌گوش (Timurlengia euotica) نام گذاشته‌اند.

 

محققان آمریکایی و روس و دانشمندان دانشگاه ادینبورو فسیل‌های این دایناسور گوشتخوار را در بیابان قزل‌قوم ازبکستان یافتند و به همین دلیل نام آن را با اقتباس از نام تیمور لنگ، قهرمان ملی ازبکستان، تیمورلنگیا یا تیمورلنگی گذاشتند.

این دانشمندان با سر هم کردن بیست و پنج بخش از بدن این دایناسور اندازه و شکل آن را مشخص کردند.

دکتر استیون بروسات پژوهشگر ارشد این تحقیق از دانشگاه ادینبورو می‌گوید: "این گونه کاملا جدید است و قرابت بسیاری با تی-رکس دارد، اما بسیار کوچکتر است و تقریبا اندازه اسب بوده است."

اما تیراناسورها مدت‌های مدید دایناسورهای کوچکی بودند و در نهایت به بزرگی جثه انسان بودند، اما ناگهان سر و کله تی-رکس پیدا شده است.

تی-رکس (یا شاه تیراناسور) از سر تا دم حدود سیزده متر طول، تا چهار متر ارتفاع و بیش از هفت تن وزن داشته است.

با اینکه دایناسورهایی عظیم‌تر از تی-رکس وجود داشته‌اند، اما تی-رکس همچنان یکی از عظیم‌الجثه‌ترین شکارچیان گوشتخواری است که در کره زمین زندگی کرده اند.

انقطاع بیست میلیون ساله‌ای که در میانه دوره کرتاسه از نظر فسیل‌های دایناسور وجود دارد باعث شده تی-رکس از دیدگاه تکاملی معمایی برای دانشمندان باشد.

تیمورلنگی متعلق به اواسط دوره کرتاسه یعنی ۹۰ میلیون سال پیش است، یعنی زمانی که رد دایناسورها از نظر تکاملی تقریبا گم می‌شود چون فسیلی از آن دوره شناسایی نشده است؛ بنابراین تا اواخر دوره کرتاسه، زمانی که تی-رکس زندگی می‌کرده، "خلا عظیمی" از نظر فسیل دایناسور وجود دارد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104