c_300_300_16777215_00_images_omd.jpg

تورکمنیا- دکتر امید کوکبی: یادگیری هندسه مدتهاست که از نظام آموزشی ما رخت بربسته و کمتر دانش‌آموز یا دانشجویی پیدا میشود که با لذت از وجود مباحثی به اسم هندسه و از شعفی که از کلنجار رفتن با معماهای هندسه داشته و دارد، صحبت کند.ای کاش امروزه در کنار کلاسهای زبان و کامپیوتر، کلاسهایی عمومی نیز برای آموزش هندسه به کودکان وجود داشت.

هندسه آنچنان میتواند در شکل‌گیری فکر و شخصیت انسانها موثر باشد که بر سَردَر آکادمی افلاطون  چنین نوشته شده بوده: "هر آن کس که هندسه نمیداند وارد این مکان نشود". آکادمی اولین مدرسه تحصیلات عالی در تاریخ است که فیلسوفانی چون ارسطو از آن بیرون آمده‌اند.

یادگیری هندسه از دو جهت برای رشد و توسعه فکری و روحی و روانی کودک اهمیت دارد: درکِ نظم و درکِ قوانین حاکم.

درکِ نظم و درجات مختلف آن باعث میشود که علاوه بر دقت و حساسیت کودک به تناسب و هارمونی محیط اطراف خود و اقدام برای ایجاد هماهنگی، در سنین بالاتر فکری منظم داشته و بتواند موضوعات و مسائل را منطقی و بدون تعصب و با شفافیت طبقه بندی کرده، به خوبی حلاجی کرده و تصویری جامع از آنها و روابطشان بدست آورد.

هندسه سبب میشود که فرد برای درک پدیده های طبیعی و اجتماعی به قوانین و روابط کلیِ حاکم بر طبیعت و اجتماع نگاه کند نه به مثالهای موردی و اشتباه‌آمیز. افراد با نداشتن چنین بینشی به راحتی ممکن است گیر الگوهای اشتباه و کوچک یا ایدئولوژی‌های محدودکننده افتاده و زندگی‌شان آنچنان رو به تباهی رود که ممکن است بازگشتشان ناممکن گردد.

کسی که نظم و هارمونی را میشناسد، بی‌نظمی و عدم تناسب - با تمام زشتی‌اش - آزارش میدهد و او را بر آن میدارد که تمام سعی خود را برای برطرف کردن آن انجام دهد. او هرگز به خود اجازه نمیدهد آنچه که در حیطه امورش قرار دارد - چه فکر و ایده و چه اثار  و اشیا برساخته او -  تا وقتی شکل درست و منظم خود را پیدا نکرده، در معرض عموم قرار دهد.

اگر به فکر تربیت کودکی خلاق و سالم هستید،  به تناسب سن و وقت کودک، در کنار امور دیگر، هندسه را نیز همچون مقوله ای پایه ای به کودک خود آموزش دهید یا شرایط آموزشش را فراهم آورید.

..... امید کوکبی
..... اول مرداد ۱۳۹۶

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #1 عبدالحکیم قدیرزاده 1396-05-01 01:53
سلام و عرض ادب و خسته نباشید
بسیار ممنونم که از افراد محبوب و تاثیر گذار مطالب خوبی ارائه میدهید تا وسعت دید و شناخت ما به زندگی و پیرامونش آسانتر شده و تصمیمات بهتری برای آینده خود و فرزندانمون بگیریم.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104