سیاسی

 

 

c_300_300_16777215_00_images_945_h4P3NXSR4BM.jpg

تورکمنیا: دهکده سنتی - گردشگری آق قلا امسال نیز همانند سال گذشته در مکان سابق آن واقع در سه راهی کمربندی جاده آق قلا به سمت مرز اینچه برون برگزار گردید.

 دهکده ای که برگزاری آن باعث شد تا در ایام سال نو چشم انداز شهر هیچ تغییری نکند، نه از رنگ آمیزی بلوارها و زیباسازی شهر خبری بود و نه از رسیدگی به معابر و خیابانها.

اما در سال جدید پروژه طرح دهکده سنتی ، گردشگری متفاوت تر از سال گذشته بود به طوری که امسال دهکده را به دو بخش تجاری ( شمالی) و سنتی ( جنوبی) تقسیم کرده اند؛ و این طرح باعث شده تا از شور و شوق آن نسبت به سال قبل کاسته شود. در پروژه فعلی سکوی اجرای مراسمات و   غرفه های عکاسی در بخش جنوبی آن قرار دارد. حتی قسمت تجاری آن نیز رو به سکوی اجرای مراسمات نیست.در سال گذشته گردشگران و صاحبان غرفه حداقل می توانستند ضمن خرید و فروش از اجرای مراسماتی چون موسیقی، کشتی و والیبال بهره مند شوند اما امسال با طرح فعلی این پروژه صاحبان غرفه و برخی گردشگران از چنین لذتهایی محروم شده اند.  نگارنده در روزهای نخست نسبت به این مسأله انتقاد کرده و پیشنهاد خود را مبنی بر انتقال سکوی مراسم و غرفه های عکاسی به بخش شمالی آن نزد یکی از اعضای شورای شهر مطرح کردم که عضو شورای شهر در پاسخ به این پیشنهاد توضیح دادند که دیگر غرفه ها و سکوی مراسم برق کشی شده و جابجایی آن مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

دریافت اجاره بهای  5برابری نسبت به سال گذشته؛ عدم استقبال گردشگران در اوایل تعطیلات سال نو، چکه کردن سقف برخی غرفه ها در روزهای بارانی از جمله انتقادات غرفه داران بود.

برخلاف سال گذشته امسال در دهکده  از شترسواری و ارابه سواری که از سنتهای قدیمی   تورکمن ها هستند خبری نیست  و از وسایل سواری سال گذشته تنها یک کالسکه به چشم می خورد. عدم برپایی انواع تاب از جمله « چاتما یا  ساللانچاق و آیلاما » که عضو شورای شهر قول آن را داده بود از دیگر کمبودهای این دهکده سنتی گردشگری می باشد.

مهمترین کمبود این دهکده به نظر نگارنده   نمایشگاه و فروشگاه کتاب است که حتی یکی از غرفه ها به این مورد اختصاص نیافته  و در مقابل 70 الی 80 غرفه به خورد و خوراک اختصاص یافته است که این نکته خیلی حرفها برای گفتن دارد.

اما فعالیت کمپین قلعه سفید در دهکده گردشگری آق قلا با توزیع انواع گل به قیمت تمام شده و بدون دریافت هیچ سودی به شهروندان توسط فعالان و علاقه مندان و حامیان  محیط زیست و همچنین برپایی چادر سلامتی انجمن بیرلشیک در این دهکده جهت گرفتن فشار خون و[...] جای بسی خوشحالی و امیدواری در جهت توسعه و ارتقای سطح فکری و فرهنگی مردم شهرستان دارد و باید ضمن حمایت از این افراد از آنان بخاطر تمامی زحماتشان تقدیرو تشکر نمود.

در پایان از تمامی بانیان دهکده سنتی –گردشگری شهرستان آق قلا منجمله برخی اعضای شورای شهر، فرماندار ؛ و همچنین شهردار گرامی که در روزهای بارانی توانستند به خوبی به محوطه گلی بخش تجاری این دهکده رسیدگی کنند تقدیرو تشکر می کنیم. امید است که در سالهای آتی به برگزاری هر چه بهتر و با شکوه تر این دهکده بی اندیشند.

ناصر توسلی سایت تورکمنیا

*تصویر مربوط به دهکده سال قبل می باشد

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104