سیاسی

 

 

×

خطا

There was a problem loading image hosting-web-hosting-64493.jpg

 resaneha.jpg

تورکمنیا- آ . گوکلانی: هریک از اقوام باورها واعتقادات خاص خودرا دارا می باشند که برخی از آن  در طی گذشت زمان نه تنها ازبین نمی روند بلکه با فرهنگ  آن جامعه نیز عجین    میشود. 

یکی از این باورها واعتقادات مصطلح در زبان تورکمنی     (عریم)yrymنامیده می شود که معنا وکاربرد آن تمسک جستن وپیروی از قانون خاصی است که بر مبنای اتفاقات وتجارب خوب یابد فرد در زندگی روزمره ودر طول زمان شکل گرفته اند. ودر درون او نهادینه می شوند. باتوجه به دیده ها وشنیده ها سرعت انتقال برخی  باورها وخرافات  به حدی بالااست که  افراد جامعه واقشار خاص را از نقطه نظر روحی وروانی تحت الشعاع خود قرار میدهند. تاجایی که انجام عملی برخلاف این باورها وعدم توجه به ان باعث قوت گیری ایجاداین   ذهنیت منفی می گردد که عواقب زیانباری  برای افراد در زندگی به همراه دارد. 

 

در حالیکه چیزی به جز مهملات و خرافات نیست که خود مردم در طول زندگی خویش و مواجه شدن با  کامرانی یا ناکامی هایی که داشته اند  ساخته وپرداخته اند، که نه در دین اسلام جایی دارد ونه در عرف معمول جامعه.  باورها واعتقادات معمولا به دوقسمت تقسیم می شوند. مورد اول باورهایی هستند که بیشتر به خرافات ختم میشوند واعتقاد وعمل به ان نه تنها به نفع فردنیست بلکه به زیان اونیز تمام میشود یا باعث هیچگونه تغییر وتحولی در زندگی وی نمی گردد.مورد دوم باورها واعتقادات مرسوم ومطابق با عرف وهنجار های مورد تایید اکثریت افراد جامعه می باشد وبیشتر در راستای تعالی روح وروان وداشتن نیت نیکوهمراه با دعا  است که جنبه ی تقدیس ارزشهای انسانی، اجتماعی، اخلاقی وبومی را داراست.    

 

  در اینجا به ذکر مثالهایی از هر دوقسم باورها یا عریم می پردازیم:     

 گلین  نیمنگ آیاغی، چوفوننیمنگ تایاغی. یعنی پای عروسم خوش یمنی یا بد یمنی به ارمغان می آورد در این خصوص اگر اشاره ی کوتاهی  بکنیم در میابیم که در صورت همزمانی پیدایش بدبياري برای خانواده ی همسر وی با ورود ایشان وعدم مهار این ذهنیت منفی چه معضلات ومشکلات در زندگی زناشویی وخانوادگی وی اتفاق می افتد که جبران ناپذیر است. یادر قسمت دوم عنوان شده که  چوب چوپان خانواده تعیین کننده ی ضرر یا منفعت ما خواهد بود  وملاک این موفقیت را به جای شخص چوپان وتوانایی های او چوبی که در دست دارد قرار می دهند       

یا اگر درمورد مرده صحبت شود ودراین حین عطسه به سراغ فرد گوینده بیاید   می گویند لاله ی گوش خودرا بکشید! در صورتیکه درست تر ان است که فاتحه ای برایش خوانده شود.   بارها دیده شده که چوب چای در لیوان چایخوری عمود ایستاده است وان را دال بر امدن مهمان تلقی  میکنند که در بیشتر موارد خلاف این ادعا ثابت شده است یا اگر نمی خواهید اتفاقی برای صاحب کفش پیش بیاید باید آن را وارونه گذاشت.یا برعکس گذاشت تاقضا وبلا از اودور باشد .

 

در صورتیکه این باور    عجیب ومضحک تاکنون محقق نشده است.   وربطی به هم ندارند.  ومواردی   از این دست که به وفور در بین افراد جامعه یافت میشود  وبیشتر قشر بیسواد وکم سواد را در برمیگیرد ولی دیگر افراد هم تاکنون  از اثرات وتبلیغات سو ان در امان نمانده اند.  توصیه ای که میشود اینست که به جای حساسیت نشان دادن  وتمرکز بر روی این خرافات توجه خودرا با توکل به خدا   که درقران نیز بدان اشاره شده است  ومیگوید :الا بذکر الله تطمین القلوب. (دلهاتنها  با یاد خدا آرام میگیرد) معطوف نمایند. 

 

در نقطه ی مقابل این باورها واعتقادات منفی وگاه مخرب باورها وعریم های مثبتی هم وجوددارد که توسط افراد دیگری در اجتماع بوجود آمده است ودر بین مردم همه گیر می باشد  از قبیل پیچیدن دستمال پارچه ای (دونچک)یا سفره ی پارچه ای (ساچاق)در مراسم ها وجشن ها وتقدیم اینها برای کسانی که حضور فعال یا تبریکات خاصه داشته اند هست وهمراه با دعا وطلب روزهای خوش برای ایشان که اصطلاحا( آل یاخشی) گفته میشود   وبسیار رواج داشته وخوش یمن است.

 

یاعریم به عروس وداماد وکجاوه ی انها یا نوزادنو رسیده با ساییدن دست بر سرولباسشان وبالا بردن دستها به سمت پیشانی است که جهت نیت وطلب برای آمدن  روزهای خوب وخوش دلالت دارد.مواردی ازاین قبیل هم بسیار فراوان به چشم میخورد که حفظ وادامه ی ان نیکو وپسندیده  می باشد،ومنافاتی با اصول وقواعد وارزشهای انسانی واجتماعی که روبه تعالی است  نیز ندارد .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #6 عظیم روشندل 1396-07-22 17:50
به نقل از تایخان:

لا اقل منظورتون رو از این لینکها می نوشتین
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #5 تایخان 1396-07-20 17:50
سلام هیچ نوع اعتقادی در بین تورکمن ها بی دلیل نیست و نمی توان آن را عجیب و مضحک دانست. مثلا همین وارونه بودن کفش شاید اتفاقی برای صاحب آن نیفتد ولی وارونه نبودنش بهتر از وارونه بودنش است و این باور فقط یک نوع ترس در فرد ایجاد می کند تا کفشهایش منظم و مرتب باشد.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #2 محمد مصطفی 1396-07-18 21:44
سلام ،مطلب بسیار خوبی گذاشتید ، در مطلب بالاتر درباره باور ها درباره خورشید هم نوشته بودید ،خیلی جالب بود و هنوزم خیلی ها اعتقاد بهش دارن و البته این باورها و اعتقادادات ترکمنها را به کل نمیتوان خرافه نامید بتازگی مطلبی در جایی خوندم که خورشید هنگام طلوع اشعه ای از خود ساطع میکند که خواص درمانی بر روی پوست دارد . مادربزرگ من اصالتا متولد قاری قلا ترکمنستان بود و با وجود اینکه پدرش از روحانیون درس خوانده خیوه و بخارا بود و از دست ارتش روس به ایران گریخته بودن و خودشم نمازش ترک نمیشد اعتقادات به نیروی خورشید داشت و بارها هنگامی که گردنم درد میگرفت بمن میگفت هنگام طلوع خورشید رو به خورشید وایستا وسه بار سلام کن و بگو ( گون اغا سلام بوینوم مورتلاز بولوپدور ) و عجیب اینکه بعد انجام این عمل درد گردنم خوب میشد ، و همین چند ماه قبل هم گردنم درد داشت اینکار را کردم و درد گردنم خوب شد و در کل خودم هم اعتقاد دارم .این باورها برخی هایشان جنیه علمی هم داره و هنوزم در ترکمنصحرا خیلی ها اعتقاد دارند ، مثلا هنگام درد گرفتن گردن باید صبح زود هنگام طلوع خورشید سه بار باید به خورشید سلام داد تا درد گردن خوب شود
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
+1 #1 گنبدی 1396-07-18 21:24
سلام مطلب خیلی جالبی بود. ولی نمی دونم دوستان خواننده چرا در مورد مطالب نظر نمیدن وبحث نمیکنن؟ این سایت خیلی برای بحثای مفید مناسبه
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104