سیاسی

 

 

geda.jpg


تورکمنیا-عبدالغفار جمالزاده: نصف عمرم را به اصطلاح در دوره  طاغوت گذراندم و نصف بیشترش را هم دردوره جمهوری اسلامی - در دوره طاغوت خیلی چیزها - منظورم امکانات - نداشتیم . بیماری بود - گرسنگی بود - ستمی بنام ستم مضاعف - انهم بود - ولی ترکمن دوره طاغوت - نه به علت طاغوتی یا ایجاب دوره - بلکه به داشتن خوی شاهانه - عزت نفس داشت

- تهش اگر توی خاکستر بود- سرش در آسمان ها سیر می کرد - کس اگر کس بود توهین و تحقیرش نمی کرد - زبان گزنده و نیش دار نداشت - ساده بود و بقول مختومقلی به ترک ساده بودن خود افتخار می کرد -گرسنه و گشنه ماندن را به گدائی کردن ترجیح می داد - به رفیق و دوست خود می خواست زخم زبانی بزند کلمه ( پاتاچی ) را بکار می برد - پاتاچی یعنی چه ؟

 

در لغتنامه ترکمنی هرچه دنبال این لغت گشتم معنی انرا پیدا نکردم - در ترکمن صحرا ( پاتاچی ) مفهوم گدا را می رساند البته در زبان ترکمنی غیر از کلمه پاتاچی کلمات گدای یا همان گدا - دلیگچی به معنی سائل و کلمه گپیچی به معنی گدائی که دم در آمده طلب چیزی می کرد را می رساند - با این وصف به نظر می رسد ان وقتها در ترکمن صحرا گدا زیاد باشد - آری کم و بیش گدا بود - ولی ترکمن گدائی نمی کرد - گدائی را عار می دانست - از ناچاری دزدی می کرد - تخم مرغ یا مرغ یا گوسفندی را کش می رفت ولی گدائی نمی کرد - ( حساب رهزنان غالتمان را جدا بکنید )

 

برگردیم به معنی پاتاچی - به زعم من پاتاچی ترکمنی شده کلمه " پاداش " فارسی است که پساوند " چی " در اینجا به معنی " گر" یا " ورز " که پیوسته ان " پاداش گر یا پاداش دهنده " می شود است - گدا که اصولا می گیرد چیزی نمی دهد - ترکمن به علت اینکه از کلمه خواتستن و گدائی بدش می آمده و انرا نمی پسندیده گدا را به نام پسندیده ترنامیده است - از نظر ترکمن - گدا در قبال اندک چیزی که از من و شما می گیرد پاداش بزرکتری به ما می دهد و آن " دعای خیر " درویش - فقیر - مسکین - و محتاج می باشد که ارزش آن از آن چیزی که ما به آنها می دهیم بیشتر بوده و این درویشان کشکول بدست به اسم پاتاچی یا پاداش دهنده شناتخته می شوند که بعدا با گدائی گدائیان حقیقی با گدائی خود به عنوان حرفه و منبع درآمد - دقیقا کلمه پاداش دهنده " مفهوم " گدا " را می یابد .

 


امروزه در شهرمان گنبد انچه چشم را می آزرد وجود تعداد کثیر گدایان است . این گدایان از همه قومیت هستند هیچ قومی نمی تواند بگوید اینان از خارج آمده اند یا افغانی هستند آنها هموطنان ما هستند که بعضی از ناچاری و بعضی هم به خاطر درآمد سهل و آسان به گدائی رو آورده اند .در گنبد در هر چهار راه که چراغ قرمز باشد - یا جلوی بیمارستان ها ی ارژانسی - جلوی داروخانه ها و مخصوصا در خیابان منتهی به و درب های ورودی مصلی اهل سنت در روز جمعه صدا ها نفر از زن و مرد گرفته تا ایستاده و نشسته به گدائی مشغولند از نداری از بیماری - از نداشتن هزینه بیمارستان - از تنهائی و پیری می نالند و گدائی می کنند - شهری که من در ان نفس کشیدم بزرگ شدم هیچ زمانی این قدر گدا نداشت - چگونه ما پرده " عزت نفس " را دریدیم - چقدر بیشرمانه دست بسوی همنوع خود دراز می کنیم - آیا با یارانه دادن - امداد رساندن - سهیم کردن درسهام عدالت - مشمول دریافت اراضی کشت موقت و یا مصادره ای کردن و غیره نتوانسته علاج برآورد احتیاجات اولیه این مستمندان را بکند ؟

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #1 دکتر سیدی 1396-08-06 23:07
پاتا چی از دو بخش پاتا و چی تشکیل شده. پاتا همون فاتحه است که وقتی به درویشان دوره گرد قدیم کمک میکردند برای کمک کننده دعا و برای امواتش فاتحه میخواندند. بنابر این به آنها پاتا چی یا همون فاتحا چی می گفتند چون کلمه ف در محاوره در بعضی نقاط خصوصا میان سالمندان پ تلفظ میشد. وقتی ملا هم دوره ملائی و یا اخوندی اش تمام میشود میگویند پاتاسئنی آلدی. یعنی مراسم فاتحه برایش بنشانهء اتمام کار توسط اساتید برگزار شده.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104