سیاسی

 

 

 

 c_300_300_16777215_00_images_Turkmen-Geyim.jpg

 

تورکمنیا- آ. گوکلانی:  نوع پوشاک هر منطقه معرف فرهنگ وهویت مردم یک قوم محسوب می شود. در این رابطه می توان به  نوع جنس، بافت، رنگ آمیزی پارچه ونقوش کار شده برروی لباس ها اشاره داشت که ارتباط مستقیمی با همدیگر دارند.  

  شرایط جغرافیایی واقلیمی تورکمن صحرا به گونه ای بوده است که بنا به مقتضیات  واحتیاجات مردم در هر دوره ی زمانی وفصلی نیاز به تولید ومصرف پوشاک مر بوطه احساس شده است.   در زمان های گذشته تورکمن ها با بهره گیری از تولیدات ومحصولات دامی به شیوه ی سنتی ومتناسب با فصول سال اقدام به تهیه ی ملزومات وپوشاک  خویش می نمودند که  در بین زنان ومردان به صورت های مختلفی وجود داشته است. در این خصوص ابتدا اشاره ای به پوشاک مردان تورکمن می شود که در حال حاضردر بعضی نقاط  کم وبیش مورد استفاده  قرار می گیرد.  

 

  تلپک(  telpek)نوعی کلاه پشمی از جنس پشم  گوسفند است که بیشتر در فصول سرد سال   مورد استفاده قرارمی گیرد،  وانواع مختلفی دارد.  ایچمک(lçmek) تن پوش مخصوصی در فصل سرما از جنس پشم وپوست گوسفند می باشد که تاکنون تولید  واستفاده از آن در بین قشر خاصی  رواج داشته ودارد.   بوروک (börük)نوعی کلاه گرد وساده است که برروی آن توسط دستان توانای زنان تورکمن سوزن دوزی انجام شده و دوخته می شود. لازم به ذکر است  از  موارد  فوق امروزه فقط بوروک در تمامی نقاط صحرا در بین کودکان، نوجوانان، جوانان، مردان میانسال وپیر مردها مورد استفاده قرار میگیرد وهنوز هم طرفداران خاص  خود را داراست. 

 

از دیگر پوشاک مردان می توان از  چاریق(çaryk)، دون(don)، کوینک (köýnek)نام برد که دیگر کاربردی نداشته وجنبه ی نمادین در مراسم ها را پیداکرده اند.       در گذشته زنان تورکمن پوشاک مور نیاز خویش را از پشم وابریشم بصورت خودکفا تولید می کردند وخبری از تولیدات ومنسوجات  کارخانه ای نبود. در حال حاضرنیز  تولیدات سنتی مربوط به پارچه ولباس در برخی مناطق تورکمن نشین  وجوددارد ولی بسیار محدود می باشد ومتقاضیان ومشتریان خاص خود را دارند زیرا تمایل بانوان برای خرید پارچه ولباس از بازارهای داخلی وخارجی روز به روز بیشتر می شود.   

 

  در اینجا تعدادی از پوشش ها وپوشاک زنان تورکمن را نام می بریم که مورد استفاده ی انها فقط در مراسم وجشن ها به صورت تجملی  ونمادین است. از قبیل :بوروک. کلاهی گرد وپر نقش ونگار که در گذشته زمانی که دختران  در خانه ی پدری هستند وازدواج نکرده  اند بر سر می گذاشتند. چابیت(chabit)تن پوش بلندی با نقش ونگار رنگارنگی که  سوزن دوزی شده واز روی پیراهن (کوینک)می پوشیدند که در نوع خود شاهکار بی نظیر ی از ذهن خلاق زنان تورکمن می باشد.    چاشو :پارچه ی ابریشمی چها رگوش بزرگی است به  رنگ قرمز با نوارهای زرد، سبز.. که امروز ه جای خودرا به چارقد های خارجی داده است. از دیگر پوشاک وپوشش پر مصرف  بانوان که تغییرات زیادی داشته اند ولی حفظ واستفاده ی انها هنوز هم ادامه دارد، آلدانقی، یغلیق یا یالیق، کوینک، تورکمن بالاق می باشند.    

 

  با توجه به مطالب بالا در می یابیم، متاسفانه پوشاک زنان ومردان در طول زمان همراه با دگرگونی در اوضاع اجتماعی، سیاسی، اقتصادی وبه تبع ان فرهنگی دستخوش تغییرات زیادی گردیده است بطوریکه  پوشش سنتی واصیل  قوم تورکمن را فقط در مراسم هاوجشن ها بصورت نمادین وسمبلیک آن   شاهد هستیم.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104