سیاسی

 

 

 

photo_2017-07-19_21-29-58.jpg

تورکمنیا: دکتر سیدی مشاور عالی ومدیر برنامه ریزی نماینده مردم گنبد طی ارسال یک نامهء سرگشاده به استاندار جدید گلستان خواهان رفع تبعیض وتوجه بیشتر به توسعهء شمال استان و بویژه شهرستان  گنبدکاووس گردید. متن کامل نامهء دکتر سیدی به استاندار به شرح ذیل است:

با عرض سلام واحترام ودرود فراوان خدمت استاندار ساعی و خستگی ناپذیر مان جناب  آقای دکتر سید مناف هاشمی گرامی

ضمن تقدیر و تشکر از تلاشهای ارزشمند حضرتعالی که در این مدت کوتاه نشانهء فرهیختگی و عزم شایان ستایش شما در جهت دگرگونی ساختار مدیریتی فرتوت و تنبل استان برای جبران واپسماندگی مزمن استان گلستان می باشد، یقین داریم  با توجه به پیشینهء تاثیر گذار شما درمناصبی که تاکنون برعهده داشته اید نور امید به سازندگی وتوسعهء استان گلستان روز بروز پر فروغ تر خواهد شد.

معهذا اجازه می طلبم  به عنوان یک فعال اجتماعی وسیاسی وهمچنین یکی از معتمدین مردم  شهرستان گنبد عرایضی (که هرچند احتمالا خود تا حدودی بدانها واقف می باشید) به استحضاربرسانم.

در اخبار امده بود:
" استاندار محترم با معاون محترم رییس جمهور دکتر نوبخت و رییس سازمان برنامه وبودجه دیدار داشتند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، در این دیدار که روز شنبه 13 آبان در تهران صورت گرفت، استاندار گلستان خواستار تسریع در اجرای پروژه های برقی کردن راه آهن اینچه برون – گرگان - گرمسار و همچنین احداث بندر خشک اینچه برون شد... دکتر هاشمی، با اشاره به برقی کردن پروژه راه آهن اینچه برون – گرگان – گرمسار اظهار کرد: پروژه برقی کردن راه آهن اینچه برون – گرگان – گرمسار با تامین مالی شرکت روسی از طریق فاینانس 1.2 میلیارد یورویی انجام خواهد شد. "

بعنوان یک شهروند گنبدی مانند اکثر همشهریانم اعتقاد به وجود بی عدالتی های مزمن در مقولهء توسعهء متوازن استان بر له مرکز سیاسی استان یعنی گرگان و برعلیه مرکز جغرافیائی و فرهنگی و اقتصادی وتاریخی و دموگرافیک استان یعنی گنبد کاووس دارم. اعتقادی که ناشی از نظاره گری بر روند تخصیص  نا موجه بودجه وتوجه ناعادلانه به نفع  تمرکز وتورم منابع وامکانات در گرگان است . با آنکه گنبد تنها درصد ناچیزی به لحاظ جمعیت از گرگان کم دارد و درصد چشمگیری به لحاظ پتانسیل ها از آن بیش!. اما متاسفانه فربهی روز افزون گرگان به قیمت افلاس و فقر روز افزون سایر نقاط استان و بویژه گنبدکاووس بر گردهء استان چون قوزی دیرین سنگینی میکند.سوء تفاهم نشود، در حقیقت این مایهء افتخارماست که مرکز استان روز بروز دارای امکانات بروز تر و پیشرفته تری باشد. به هیچ وجه از تز موازنهء منفی جانبداری نمی کنیم. تز ما رعایت موازنهء مثبت است. دوست داریم که مرکز استان پیشرفت کند و به موازات ان سایر نقاط استان هم به ترتیب اولویت و ظرفیت مورد توجه واقع گردند. لیکن خوی انحصار طلبانهء مرکزگرایان افراطی باعث گردیده است که ما گنبدی ها علیرغم تلاش و ظرفیت ونیاز بیشتر ، هرچقدر گرگان در مرکز تر قرار می گیرد به همان نسبت گنبد درحاشیه تر قرار بگیرد.  در واقع متاسفانه بوضوح بجای تقسیم قدرت و ثروت در سطح استان ، شاهد تمرکز هیستریک آن در گرگان هستیم. به جرات ادعا میکنم شهرستان گنبد نسبت به آنروزها که جزئی از استان مازندران به مرکزیت ساری بود، امروز دهها برابر فاصلهء طبقاتی و عمرانی بیشتری با گرگان پیدا کرده است. امکاناتش و اختیاراتش نسبت به بیست سال پیش کاهش اعجاب اوری داشته است. افزایش استیلای مطلق گرگان بر گنبد هم به همان میزان اعجاب اور است.

موضوع این نیست که چرا گنبد بودجه کم دارد وگرگان  زیاد دارد. موضوع شکاف عمیق و غیر قابل نوجیهی است که بین بودجه گرگان وگنبد وجود دارد. اگر تحریم هست واگر بودجه نیست قاعدتا برای همه نباید باشد زیرا ظلم بالسویه شاید به نوعی عدل قلمداد شود. فرودگاه و راه آهن و ادارات کُل دست گرگان است. گنبد تنها فرمانداری ویژه ئی فاقد تعریف اختیارات و شرح وظایف عملی دارد که مثل سایر ادارات تصمیم گیری، بدون اذن وجواز گرگان حق تصمیم گیزی علیحده ندارد. امروز شما هم با اینهمه انرژی و عزم اگر محور تفکر شایان تقدیر توسعه گرایانه تان را حول "گرگان" که نامش نیز از جرجان ما مصادره شده است متمرکز کرده باشید، شهروندان گنبدی بایستی راه آهن و فرودگاه وتوریست و صنعت وتوسعه را در خواب ببینند. نمی گویم از برقی کردن خط آهن گرگان به گرمسار سخن نگوئید. بلکه استدعا می کنم از احداث خط آهن بین گرگان- گنبد -مشهد هم سخن بگوئید.

جناب دکتر هاشمی گرانقدر

لطفابه نماینده مردم شهرستان ما  جناب طیار کمک کنید تا رویای  احداث ایستگاه وخط آهن را به گنبد که صد سال است هر شب برای شهروند گنبدی تکراری می شود واکنون در تشخیص خواب یا سراب بودنش سختی می کشیم، به واقعیت بدل کنند. می دانم که می دانید عدالت نه اینست که به آنکه دارد بیشتر بدهید. عدالت اینست به آنکه بیشتر استحقاق دارد بیشتر بدهید. گنبد که مرکز ژئو گرافیک و دموگرافیک و اکونومیک استان گلستان است، استحقاقش را دارد.

 

باورکنید به نفع استان وکشور است که توسعه متوازن باشد. توسعهء نامتوازن در اصل نوعی توسعه نیافتگی نقابدار و صدچندان خطر بار  است. باعث عدم کنترل و فرو افتادن  و فرو ریختن می شود. اسلاف شما برما جفا کردند. لطفا شما نکنید. گنبد را انچنان که سزاوارش است در یابید. مردم ما قدر شناسند و هیچ نیکی را در حقشان از هیچکس تا کنون فراموش نکرده اند ونخواهند کرد. می دانم شما انگیزه اش را دارید. به گرگان هم برسید. اما خشت اول توسعهء متوازن را در استان با تمرکز بیش از حد بر مرکز و عدم توجه لازم به گنبد و سایر نقاط در شمال استان کج نگذارید. این دیوار کج تا ثریا کج نخواهد رفت، بر سر ما فرو خواهد ریخت. با درایتی که در شما سراغ داریم امیدمان به توسعهء متوازن استان و همچنین شهرستان گنبد که قلب ترکمنصحراست بارورتر می شود.جناب دکتر هاشمی عزیز محیط و شرایط پیرامون معمولا افراد را تعییر می دهد، اما  شما لطفا همینطور با عدالت، باانرژی و با انگیزه باقی بمانید. ما هم با شما هستیم.

با تجدید احترام

دکتر جلال الدین سیدی-مشاور عالی و مدیر برنامه ریزی جناب قره جه طیار نماینده مردم شریف شهرستان گنبدکاووس و بخش محروم داشلی برون
چهاردهم آبان یکهزارو سیصدو نودو شش
استان گلستان-گنبدکاووس

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #1 م 1396-08-21 15:10
با سلام و احترام.
هر سخن کز دل برآید لاجرم بر دل نشیند
سخن خودمو با ذکر مثالی واقعی آغاز میکنم:
بسیاری از مردم روستاها و شهرستان ها و شهرها ی همجوار اطراف شهرستان گنبد کاووس مثل آزادشهر-مینودشت- گالیکش- کلاله- فراغی - مراوه تپه و منطقه مرزی اینچه برون برای جبران بسیاری از عقب افتادگی ها و کمبودها از جمله مراجعه به پزشک متخصص و فوق تخصص و یا برآورده کردن بیساری از نیازهای زندگی بخاطر قرارگیری و موقعیت مناسب شهرستان گنبد کاووس به این شهرستان مراجعه میکنند و خدا رو هزاران بار شاکریم و خرسندیم که خداوند شهرستان گنبد رو در مجاورت شهر دور افتاده و (عقب افتاده مان از نطر امکانات )گداشته تا بجای صرف هزینه های زیادی و بیشتر و مراجعه به گرگان در اولین اولویت به شهرستان گنبد کاووس مراجعه میکنیم هرچند در این انر هم مشکلات زیادی رو از نظر نبود جاده عریض و مناسب و غیره داریم.
بنده به عنوان یک شهروند کلاله ای بارها و بارها برای تآمین بسیاری از نیازها و کمبودهاو امکانات که در شهر خودمون کلاله هست همیشه به شهرستان گنبد مراجعه میکنم و بعد اگر نیاز من در این شهرستان برطرف نشود ناچارن با صرف وقت و زمان و هزینه و طی مسافت زیاد از سر ناچاری به شهرستان گرگان مراجعه میکنم.
امیدواریم خط آهن بین گرگان- گنبد -مشهد و دیگر خواسته ها همچون توزیع عادلانه و توسعه نتوازن استان که در متن سخنان و نامه دکتر سعیدی عزیز به محضر استاندار محترم گلستان بیان شده است که حرف دل و خواسته یکایک تمامی ساکنین گلستان نشین و مردم استان است که ان شاءالله تحقق یابد تشکر میکنیم چرا که این سخن حرف دل بسیاری از ما ست و امیدواریم که این امر به لطف استاندار محترم و تلاشهای نماینده محترم مجلس شهرستان گنبد و مسوولین محترم و همکاری نماینده های محترم دیگر حوزه ها این امر تحقق یابد چرا که رشد و شکوفایی شهرستان گنبد سبب خرسندی ما ساکنین شهرها و شهرستانهای اطراف هم خواهد شد و به این امر سبب خواهد شد تا ما هم آینده امیدوار تری رو در افق دورتر جهت توسعه متوازن در سطح استان و شهر های دیگر استان مثل شهر خودمان کلاله امیدوار تر باشیم و پیش روی ببینیم وشاهد باشیم وبا این امید زندگی کنیم.
موفق و پیروز باشید.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104