سیاسی

 

 

c_300_300_16777215_00_images_gharebash.jpg


تورکمنیا-رحمان قره باش: ...آقای صادقلو استاندارسابق گلستان معتقد است: هیات مدیره پتروشیمی گلستان تکلیف پول های سهامداران را مشخص کند
استاندار گلستان با اشاره به جدیت دولت در پیگیری مطالبات ۹۴ هزار سهام دار پتروشیمی استان گفت: هیات مدیره این شرکت خصوصی (سهامی خاص) بجای فرافکنی و پرتاب کردن توپ به زمین دولت، پاسخگوی مردم باشد.
حسن صادقلو افزود: متاسفانه هیات مدیره شرکت پتروشیمی گلستان هنوز گزارش رسمی به استانداری نداده است و استانداری به دلیل خصوصی بودن شرکت نمی تواند بصورت رسمی ورود کند اما در راستای مطالبات سهامداران، موضوع را با جدیت پیگیری می کند.

 

 

بسمه تعالی
تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها


الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان:
1: معرفی شرکت و سرمایه آن: شرکت صنایع پتروشیمی گلستان بصورت سهامی عام از سال ۱۳۸۶ و در تاریخ ۲۲/۱/۸۶ در اداره ثبت شرکتهای شهرستان گرگان تحت شماره ۵۷۵۷ ثبت و با هدف تولید سالیانه ۶۷۷ هزار تن آمونیاک و ۱۰۷۳ هزار تن اوره با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعالیت خود را با موضوع احداث ، راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی محصولات پتروشیمی و تبدیل کلیه مواد پتروشیمیائی و فرآورده های فرعی و مشتقات آنها و همچنین انجام کلیه فعالیتهای تولیدی ، صنعتی ، بازرگانی ، مالی و اعتباری آغاز نمود. سرمایه اولیه شرکت چهارصد و هفتاد و سه میلیارد(473.000.000.000 ) ریال است که به چهارصد و هفتاد و سه میلیون سهم یک هزار ریالی با نام تقسیم گردیده است .
2: مکان یابی:
شرکت پتروشیمی گلستان در زمینی به مساحت تقریبی ۳۰۰ هکتار در حد فاصل ۳۰ کیلومتری شهرستان گرگان ، سه راه گمیشان ، جاده اینچه برون حد فاصل ۱۵ کیلومتری شهرستان آق قلا دردست احداث می باشد.

3: خوراک طرح و محصولات آن:
خوراک طرح شامل گاز طبیعی از طریق خط لوله سرخس – نکا تأمین می‎گردد .نیروگاه برق ، بخار ، آب صنعتی ، آب خنک کننده در گردش ، هوای ابزاردقیق، هوای فشرده و گاز نیتروژن مورد نیاز آن توسط واحد مجزای آب و برق و بخار (یوتیلیتی) درمجتمع تهیه خواهد شد. بدین ترتیب تولید آمونیــاک با استفاده از گاز طبیعی و تولید اوره با استفاده از آمونیاک صورت می پذیرد پس از تامین خوارک واحد اوره حدود ۷۴ هزار تن آمونیاک مازاد نیز قابل استحصال وعرضه به بازارهای داخلی یا خارجی خواهد بود.
تولید این مجتمع اوره و آمونیاک بوده و ظرفیت تولید سالیانه آن 1073 هزار تن اوره و 677 هزار تن آمونیاک می باشد . بخش عمدهای از آمونیاک تولیدی برای تولید اوره در داخل مجتمع مصرف شده و 74 هزار تن به صورت مازاد برای عرضه مستقیم به بازار در نظر گرفته شده است. عمده ترین کاربرد آمونیاک در تولید انواع کودهای شیمیایی است و آن را می توان هم به صورت مستقیم به عنوان کود شیمیایی به کار برد و همچنین در تولید مواد مانند نیترات آمونیوم ، سولفات آمونیوم ، مونو امونیوم فسفات ، دی آمونیوم فسفات  و اورهو دئیگر کودهای شیمیایی از آن استفاده نمود. برخی دیگر از کاربردهای جزئی آمونیاک در تولید موادی مانند : لاستیک ، کائوچو ، بازیافت آب ، تولید کاغذ و مقوا، تهیه پودرهای شستشو و صنایع چرم و پارچه می باشد. بزرگترین بازار مصرف اوره کودهای شیمیایی   ( جامد ومایع ) می باشد . اوره هم به صورت یک محصول نهایی و هم به صورت یک ماده واسطه در تولید کود استفاده می گردد. علاوه بر مصرف مستقیم آن در کود های شیمیایی ، این ماده در تولید محلول های نیتروژنی و نیز در اختلاط میکانیکی کودهای جامد نیز مورد مصرف دارد. از موارد دیگر کاربرد اوره می توان به فورم اوره ها (urea forms) ، اوره مایع ، رزین های اوره – فرمالئید ،چسب ها ، صنعت کاغذ، خوراک دام، ملامین،تولید اسید سولفامیک و نمک آمونیوم آن ،جداسازی نرمال پارافین ها از برش های هیدروکربنی و غیره اشاره نمود
4: زمان کلنگ زنی پروژه:
مراسم کلنگ زنی طرح آمونیاک واوره پتروشیمی گلستان به تاریخ ۲۴/۸/۸۵ با حضور مسئولین محترم استان و مسئولین محترم شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار گردید که در این جلسه مدیریت طرح های استانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از طرف معاونت محترم وزیر نفت در امور پتروشیمی معرفی و عملا” اجرای پروژه صنایع پتروشیمی گلستان توسط این مدیریت آغاز گردید.(منبع :سایت شرکت پتروشیمی)
5:تعداد سهامداران:
 ۹۶ هزار نفر در پتروشیمی گلستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند

ب-چالشها:
ا- چالش طولانی شدن پروژه:
از زمان کلنگ زنی پروژه در سال ۲۴/۸/۸۵  بیش از 11 سال میگذرد .
2-  چالش عدم تطابق زمان کلنگ زنی و ثبت شرکت:
ثبت شرکت در در تاریخ ۲۲/۱/۸۶ در اداره ثبت شرکتهای شهرستان گرگان تحت شماره ۵۷۵۷ صورت گرفته است. منطقا کلنگ زنی پس از ثبت شرکت صورت بگیرد که اینگونه نیست یعنی اول کلنگ زنی شده و سپس ثبت شرکت صورت گرفته است.
3- چالش طراحی محصول و تکنولوژی پروژه:
سئوال مهم این است وقتی در این موضوع ساده ثبت شرکت و کلنگ زنی منطق کار صنعتی رعایت نشده، آیا در طراحی محصول پروژه، مطالعات زیست محیطی ، تکنولوژی طرح و بازارهای هدف پروژه مطالعه ای صورت گرفته؟ آیا مطالعات قابل اتکاست؟


4-  چالشی بنام عملکرد هیات مدیره شرکت(عدم پاسخگویی دربرابر عملکرد):
عدم پاسخگویی دربرابر عملکرد هیات مدیره شرکت یکی از چالشهای اصلی پروژه است.
آقای صادقلو استاندارسابق گلستان معتقد است: هیات مدیره پتروشیمی گلستان تکلیف پول های سهامداران را مشخص کند
استاندار گلستان با اشاره به جدیت دولت در پیگیری مطالبات ۹۴ هزار سهام دار پتروشیمی استان گفت: هیات مدیره این شرکت خصوصی (سهامی خاص) بجای فرافکنی و پرتاب کردن توپ به زمین دولت، پاسخگوی مردم باشد.
حسن صادقلو افزود: متاسفانه هیات مدیره شرکت پتروشیمی گلستان هنوز گزارش رسمی به استانداری نداده است و استانداری به دلیل خصوصی بودن شرکت نمی تواند بصورت رسمی ورود کند اما در راستای مطالبات سهامداران، موضوع را با جدیت پیگیری می کند.


5- چالش تاخیر 11 ساله و تعیین تکلیف حقوق مردم و تعهدات مدیران شرکت:
پروژه برای دوره کوتاه نهایت 5 ساله طراحی می شود ولی پروژه مذکور به 12 سالگی خود رسیده و هنوز مدت زیادی برای نهایی شدن پروژه وجود دارد. بر این اساس صادقلو استاندارسابق گلستان اظهار داشته است: هیات مدیره شرکت پتروشیمی گلستان باید وضعیت مالی و پول هایی که از سهامداران در ۱۰ سال پیش گرفته را مشخص کند و تا این موضوع انجام نشود، دولت نمی تواند ورود کند ضمن اینکه در این بخش وظیفه دولت تامین زیرساخت ها و گاز رسانی بوده که انجام داده است.
وی با بیان اینکه وقتی بحث تصمیم گیری و ورود دولت پیش می آید، پتروشیمی شرکت سهامی خاص می شود و دولت اجازه ورود ندارد ؛ خاطر نشان کرد: از سوی دیگر وقتی بحث مطالبات مردم پیش می آید آنان با فرافکنی دولت را پیش می اندازند و فقط از دولت پول می خواهند در حالی که اگر قرار است دولت ورود کند باید در تصمیم سازی ها نیز دخیل باشد.
6- چالش توجیه اقتصادی، فنی مالی طرح:
درطراحی پروژه باید به توجیه اقتصادی طرح، نوع محصول و بازارهدف توجه شود. بنا به اظهار استاندار سابق، ظرفیت تولید واحدهای پتروشیمی کشور بیش از ۵ میلیون تن است گفت: این در حالی است که نیاز کشور به کود شیمیایی سالانه ۲ و نیم میلیون تن است و از طرفی هم ۱۱ واحد پتروشیمی جدید در کشور در حال ساخت است که باید  در نوع بهره برداری و تولید واحدهای پتروشیمی تجدید نظر صورت گیرد.


7- چالش تامین مالی طرح:
تامین مالی طرح یکی از چالشهای اصلی طرح بوده است. طبق اظهارنماینده عالی دولت در استان برای بهره برداری از این پروژه حداقل ۷ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است و بخش خصوصی با وضعیت کنونی و تولید بیش از ظرفیت کود شیمیایی در واحدهای پتروشیمی کشور رغبتی برای سرمایه گذاری ندارد.
8-چالش ایجاد محیط ناامن برای سرمایه گذاری استان
یکی ازتبعات جدی تاخیر 11 ساله طرح و عدم پاسخگویی مدیران شرکت، ازبین رفتن امنیت سرمایه گذاری در استان و کاهش اعتماد مردم به پروژه ای کلان است.

ج- تحلیل چالشها:
بنظر میرسد مجموعه ای از ایرادات طراحی پروژه، مدیریت ناکارآمد هیات مدیره، چالش توجیه اقتصادی و مالی و تکنولوژی طرح  ورویکرد های غیرتخصصی  از مهمترین عوامل ایجاد وضعیت تهدید آمیز فوق هستند. مجموعه عوامل فوق بهمدیگر بصورت زنجیره و سیستم بهم متصل می باشند. عدم مدیریت صحیح باعث تشخیص نادرست  درباره طراحی پروژه ازنظر محصول و تکنولوژی میگردد. همچنین یکی از الزامات موفقیت طرح امکان پذیری تامین مالی طرح است. بیش از 10 سال است امکان تامین مالی وجود نداشته است، بنابر این مدیران درهنگام طراحی پروژه به امکان پذیری طرح التفات می نمودند. ناکارآمدی هیات مدیره چالش مهم و موثر بر وضعیت پروژه است که پاسخگوی عملکرد خود نیستند. همین امر باعث ازبین رفتن اعتماد عمومی به مدیریت عالی استان و کاهش سرمایه اجتماعی آن و کاهش  امنیت سرمایه گذاری میشود.نظر میرسد ساختار موجود هیات مدیره و سهامداران یکی از عوامل اصلی ایجاد شکست طرح می باشد.

 

د-راهکارها:
با درنظر داشت چالشها میتوان راهکارهای زیر را پیشنهاد نمود:
1-  بنظر میرسد نقطه بحرانی پروژه هیات مدیره آن و نحوه مدیریت آن است.
2-  امکان ساماندهی  96000 سهامدار متفرقه در قالب سه شرکت جدا و تجمیع رای آنها در قالب سه شرکت برای حضور درمجامع و هدایت پروژه توسط آنها مطالعه و بررسی صورت گیرد.
3-  به لحاظ ایجاد محیط ناامن سرمایه گذاری و ناراحتی  اذهان عمومی و امکان حیف و میل اموال سهامداران، مدعی العموم و دادستان عمومی استان به موضوع ورود نماید.
4-  تیم مدیریت بحران با رویکرد مدیریت پروژه با نمایندگانی از مدیریت عالی اجرایی استان، دادستانی، سهامداران و نیروهای متخصص مدیریتی، فنی و پتروشیمی  و شرکت نفت تشکیل شود.
5-  ارزیابی مجدد توجیه اقتصادی، فنی و مالی با رویکرد تحلیل بازار منطقه ای وفرامنطقه ای صورت گیرد.
6-  تحلیل موارد بحرانی پروژه با رویکرد تحلیل زنجیره ارزش با ارزیابی روندهای جهانی آمونیاک و اوره، روندهای بین المللی و منطقه ای محصول، ارزیابی سطح کسب و کار و تبیین نقاط اهرمی پروژه صورت گرفته و برای آن برنامه عمل یکساله طراحی و اجرا شود.
7-  تحلیل زنجیره ارزش محصول اوره و آمونیاک درکشورهای ایران،ترکمنستان، قزاقستان با تشکیل تیم تخصصی مطالعاتی صورت گیرد.با این مطالعه میتوان استخراج کرد که آیا میتوان محصول را بازاریابی نمود یانه؟
8-  با توجه به اختلاف بین گاز ایران و ترکمن گاز و نیازهای آنها، الان با توجه به نیاز ترکمنستان، موقعیت مناسب ی برای امتیازگیری از ترکمن گاز است.
9-  با توجه به سواپ گازی با ترکمنستان و با امکان تامین گاز از سوی ترکمنستان، نسبتی از سهام پروژه به جمهوری ترکمنستان بابت تامین مواد اولیه واگذار گردد.
10-  محصولات پروژه به ترکمنستان از محل بدهی های ایران به ترکمنستان تهاتر شده و تضمینی به فروش برسد.
11-  امکان ورود موقت گاز ترکمنستان و صدورمجدد محصول نهایی به آن کشور و سایر نقاط بررسی شود.
12-  امکان تامین مالی از طریق افزایش سرمایه بررسی گردد.
13-    امکان جذب سرمایه گذار ترک، قزاقستان و واگذاری 49درصد پروژه در قالب تامین ماشین آلات توسط سهامداران جدید مطالعه وبررسی گردد.

 

 رحمان قره باش دانشجوي  دكترا مديريت كسب وكار می باشد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #1 عظیم قرنجیک 1397-02-11 19:23
با سلام و عرض ادب ،

جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را با اشاره به چالش هایی که پروژه پتروشیمی گلستان ، با آن دست به گریبان است - و به این زودی ها فکر نمی کنم با این تیم مدیریتی که اداره پروژه با آنان است ، قابل رفع و رجوع باشد - و با ارائه راهکارهایی در این خصوص، نگاشته اند ، که جا دارد از ایشان در این خصوص سپاسگزاری نمایم .
ولیکن به چند نکته که در یادداشت ایشان به نظرم مغفول مانده ، ذیلاً اشاره می گردد :
الف ) عدم توجه به آثار زیست محیطی :
آثار زیست محیطی احداث مجتمع پتروشیمی گلستان در شمال آق قلا و چالش ها و آلودگی های مترتب بر آن ، اعم از مرگ زودرس طبیعت و تخریب مناطق ساحلی ، ورود پساب ها به دریا ، نشت مواد آلوده کننده به زمین های کشاورزی و... و اثرات زیست محیطی بر تالاب های منطقه ، عارضه هایی نیستند که به این راحتی از کنار آنها گذشت . این دغدغه ای نیست که ، نه تنها نسل حاضر برای امنیت و آسایش و سلامتی خود ، و حفظ محیط زیست و زمین های کشاورزی و گونه های گیاهی ، بایستی حساسیت درخور و مسئولانه ای نشان دهند ، بلکه اگر احساس مسئولیتی در قبال نسل های آینده منطقه و کشور داشته باشیم ، به جد باید حساسیت موضوع را درک کرده ، هر چه زودتر جلو اثرات مخرب و فجایع بنیان کن ( انسانی و طبیعی ) آن را - که در آینده اگر طرح به مرحله بهره برداری برسد ، گریبانگیر متطقه خواهد شد - گرفت .

ب ) نمی دانم که ، جامعه ما از کنار مسائلی که ، با سلامت زندگی خود ، و با مصائب زیست محیطی شان گره می خورد ، و می رود که حیات نسل خود و نسلهای آتی را به مخاطره بیاندازد ، به راحتی می گذرند ، و هیچ گونه احساس مسئولیتی بخرج نمی دهند .
ج ) شاید احداث این پروژه و اینک ادامه دادن آن با حال و روز امروزینش ، اگر در آینده ای نه چندان نزدیک به مرحله بهره برداری هم برسد ،- که مسلماً توجیه اقتصادی اولیه طرح ، در آن زمان از حیظ انتفاع به دور خواهد بود -، برای آنانی که در پی سود و منافع شخصی ، سوار اسب اقتصادیات و مادیات شده ند ، منفعتی داشته باشد ، ولیکن مردم منطقه ، که امیدوارانه ، نیم نگاهی به مسئله رفع معضل بیکاری داشته باشند وانتظار اشتغال از قبل این طرح ، می دارند ، ولی با این روندی که پروزه پیش برده می شود و دست به گریبان بودن طرح با مشکلات مدیریتی و تامین مالی آن ، انتظار حل مشکلات مدیریتی و مالی طرح و رفع بخشی از معضلات مبتلابه جامعه اعم از فقر ، بیکاری و نا اشتعالی به نظرم انتظار بی موردی خواهد بود .
د ) از کارشناسان اقتصادی - به جهت نگاهی مجدد به قابلیت توجیه اقتصادی طرح - و کارشناسان زبده محیط زیست - بلحاظ رعایت مسائل زیست محیطی و تاًثیرات آن ( چه طبیعی و چه انسانی )- تحقیق و تفحصی مجددو مسئولانه در این وادیات انجام دهند . و نتیجه تحقیقات خود را به مسئولان و متولیان امر ارائه و جهت تنویر افکارعمومی ماحصل گزارش های تحقیقی خود را در اختیار جامعه مدنی و مردم قرار دهند .
✔به امید روزی که چشم و گوش مردم و جامعه مدنی و مسئولان و متولیان امور ، باز و دستشان برای زدودن معضلات و مصائب جامعه ، درازتر و گشوده تر باد .
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104