سیاسی

 

 

 

resaneha.jpg

🔴تورکمنیا-مدتی است که توسط بعضی از فعالین مدنی وانتخاباتی موضوع تغییر فرماندار آق قلا موضوع بحث قرار داده می شود. با توجه به این که شما بعنوان یک شهروند آق قلائی ساکن آق قلا و فعال مدنی و رسانه ئی از نزدیک با معضلات مبتلابه شهروندان آق قلائی و شهرآق قلا آشنا و حتی درگیر هستید لطفا بفرمائید:🔴ا-بنظر شما اولویت در بحث توسعهء آق قلا چه مسائلی هستند؟

🔵ضمن سلام و احترام به شما و تمامی مخاطبان گرامی تورکمنیا؛ باید خدمتتان عرض کنم قبل از هر چیز شهر آق قلا نیازمند یک برنامه توسعه شهری بلند مدت است. اما متاسفانه شنیده می شود در سالهای قبل برنامه های توسعه شهری آق قلا در شهرداری به مهندسانی سپرده شده که اصلا آق قلایی نبوده و به مشکلات شهر آشنایی نداشته اند. خب اگر سوال کنید مشکل از کجاست؟ کاملا مشخص است مدیران شهری؛ مدیران شهری در ابتدا باید جلساتی با مهندسان آق قلایی برگزار کنند و بر اساس ایده ها و مشاوره های آنان برنامه توسعه شهری را بنویسند. مدیران موفق در کمبودها و شرایط سخت رشد می کنند بنابراین مدیران ما برای توسعه شهر نباید پشت میز بنشینند و تنها منتظر بودجه برای آغاز کلنگ زنی و فعالیتها باشند، بلکه باید ارزیابی دقیقی از مزیتهای شهر داشته باشند و گروههایی که پتانسیل تقویت شدن را دارند شناسایی کنند و با جذب سرمایه گذار با کمترین منابع مالی بیشترین کار را انجام دهند. آق قلا نیز با توجه به بافت تاریخی، زیست محیطی و جغرافیایی از مزیتها و پناسیلهای پیشرفت برخوردار است و می تواند در زمینه های گردشگری و تولیدی درآمدزایی کند و توسعه یابد. در این زمینه دو مثال می زنم:
1.جوانان روستای عطاباد پتانسیلهای خود را در زمینه تولید مبل شناسایی وتقویت کردند و این روستا به لحاظ اقتصادی و توسعه عمرانی پیشرفت زیادی کرد و از روستاهای پیشتاز کشور است.
 2.میدان سوارکاری آق قلا، که آمدند جناب آقای حاج حمید موحد را به عنوان رئیس هیئت انتخاب کردند و با سرمایه گذاری هایی که شخص وی انجام داد، میدان سوارکاری آق قلا در زمینه برگزاری مسابقات اسبدوانی و جذب گردشگر و درآمدزایی پیشرفت و توسعه قابل ملاحظه ای داشت که هم اکنون این مسابقات هر هفته به طور کاملا منظم در حال برگزاری است.

🔴2-نقش فعالین مدنی وانتخاباتی آق قلا در پیگیری مشکلات شهر و ارتباط آنها ومسئولین را چگونه ارزیابی می کنید؟

🔵متاسفانه در آق قلا گروهی متشکل از فعالین مدنی و انتخاباتی منسجم و قوی نداریم. فعالان انتخاباتی و مدنی در آق قلا هنوز نتوانسته اند گروه یا گروههای بزرگی را تشکیل دهند که پیشنهادات و تصمیماتشان در پیگیری مشکلات شهری نزد مسئولین مؤثر باشد و بیشتر این افراد به صورت انفرادی یا در گروههای کوچکی فعالیت می کنند و در اکثر مواقع به دلیل حمایت از مسئولین و افراد خاص مورد استفاده ابزاری مسئولین قرار گرفته و یا قربانی اختلافات آنان با سایر گروهها و اشخاص می شوند. چنین حرکتهایی باعث شده تا هنوز فعالان انتخاباتی آق قلا  نتوانند یک گروه منسجم و قوی تشکیل دهند؛ البته در این میان نباید سنگ اندازی برخی افراد و مسئولین را برای عدم تشکیل این گروهها نادیده گرفت.
@turkmenia
🔴3-آیا بنظر شما نمایندگان آق قلا درمجلس که معمولا هم شهروند گرگان هستند و هم ساکن گرگان،علیرغم نزدیکی شهر آق قلا به گرگان بطور شایسته برای حل و رسیدگی مشکلات مردم به این شهر سر می زنند و همانطور که پیگیر مشکلات و توسعهء گرگان هستند پیگیر توسعهء آق قلا هم هستند؟چرا؟

🔵نمایندگان آق قلا در مجلس، طبق روال سالهای گذشته یکی دو سال اول در شهر غایب هستند و معمولا خبری از آنان نیست و قطعا هم نمی توانند به مانند گرگان به طور شایسته به مشکلات این شهر رسیدگی کنند و به طور شایسته ای به آن توجه داشته باشند به این دلیل که آنها بومی آق قلا نیستند و اکثریت آرایشان را از گرگان کسب کرده اند. هر چند مشکلات گرگان و آق قلا با یکدیگر قابل قیاس نیست، منتهی عملکرد نماینده های ما بیشترروی مرکز گرایی است و پیگیری مشکلات از مرکز استان یعنی شهر و روستاهای خودشان آغاز و به سمت مناطق محروم مثل آق قلا حرکت می کند، نه برعکس؛ یعنی مناطق محروم در اولویت نیستند. بنده نمی دانم آقای تربتی نژاد که نماینده آق قلا و گرگان در مجلس است کیست و کجاست؟ چند بار برای پیگیری مشکلات آق قلا به این شهر سر زده است؟! اما حضور آقای مهندس هزارجریبی نماینده دیگرمان در مجلس در قیاس با تربتی نژاد و سایر نمایندگان ادوار گذشته در آق قلا قابل قبول است اما خوب و ایده آل نیست. با این حال می شود گفت آق قلا فعلا یک نماینده که پیگیر مشکلات این شهر می باشد بیشتر ندارد و آن آقای هزارجریبی است.

🔴4- احتلافات جناحی بین فعالین مدنی وانتخاباتی و یا اختلافات درون جناحی تا چه حد درعدم رفع موانع توسعهء آق قلا موثر بوده است؟آیا فعالین انتخاباتی بعد ازانتخابات بطور شایسته دنبال پیگیری وعده های انتخاباتی ومطالبات مردم آق قلا بوده اند؟چرا؟

🔵در دوره قبل انتخابات مجلس بزرگترین ضربه را فعالیتهای جناحی بر مردم آق قلا وارد کرد به طوری که اختلافات طرفین جناحی باعث عدم راهیابی کاندیداهای تورکمن در مجلس شد و هر یک از جناحها عامل اصلی شکست طرف مقابل خود در انتخابات بوده اند. درباره پیگیری مشکلات می شود گفت که فعالیت جناح اصلاح طلب آق قلا (هر چند در قالب گروههای مختلف) در اینخصوص چشمگیر است اما در اکثر موارد به دلیل وعده های بی عمل مقامات بالا نتیجه بخش نبوده است. جناح اصولگرا نیز فقط در ایام انتخابات فعال می شود و در سایر مواقع فعالیتی ندارد.    

🔴5- نقش فرماندار و بویژه آقای ضمیر در عدم توسعهء آق قلا تا چه اندازه پررنگ بوده و یا می توانسته باشد و نبوده؟علت آن بنظرتان چیست؟

🔵در این خصوص نباید تمام نگاهها سمت فرماندار یا آقای ضمیر باشد، شورای شهر و شهردار آق قلا هم باید نقش مهمی را در توسعه ایفا کنند. آقای ضمیر فردی با تجربه در پستهای مدیریتی است اما  با نظارت ضعیف خود در انتخابات و بعد از آن کش و مکشهای اعضای شورای شهر باعث شد تا شهر بیشتر از یکسال روی پیشرفت را به خود نبیند و در نهایت خود وی بود که مجبور شد تا حدودی به آن خاتمه دهد. پیشتر نیز گفتیم که مسئولین ما باید ارزیابی دقیقی از مزیتهای شهر داشته باشند و گروههایی که پتانسیل تقویت شدن را دارند شناسایی کنند و به فکر جذب سرمایه گذار باشند؛ اما آقای ضمیر در این خصوص تنهاست و نداشتن تیم قوی و عدم همراهی فعالان شهرستان باعث شده تا وی در این زمینه ضعیف عمل کند. دربحث جذب سرمایه گذار آقای ضمیر سه  اقدام مهم انجام داد که یکی مربوط به احداث نیروگاه برق 12 مگاواتی و دیگری مربوط به پروژه تم پارک در اینچه برون هست، منتهی هر دوی اینها تاثیر چندانی در اقتصاد و توسعه درون شهری ندارد و جزو پروژه های بلند مدت است که معلوم نیست چه زمانی افتتاح شود. مورد دیگر مربوط به پروژه بازارچه تخصصی صنایع دستی میراث فرهنگی است که پروژه ساخت آن در حال اجراست و در آینده ای نه چندان دور افتتاح خواهد شد و بازار صنایع دستی و گردشگری را تا حدودی رونق خواهد داد. به طور کلی در بحث جذب سرمایه گذار در زمینه توسعه و پیشرفت درون شهری اقدامات آقای ضمیر قابل قبول نیست و می تواند بهتر از اینها باشد. برای مثال محوطه  رود گرگان و پل تاریخی در آق قلا فرصتی برای جذب سرمایه گذار جهت رونق اقتصادی و گردشگری است اما توجهی به آن نمی شود
🔴6-بنظرتان اگر شخص دیگری غیر از ضمیر فرماندار بشود می تواند به تنهائی مشکلات موجود را حل کند؟ چرا؟

🔵نه؛ حتی نماینده مجلس و استاندار هم به تنهایی نمی توانند مشکلات شهر آق قلا را حل کنند چه برسد به فرماندار؛ زیرا حل مشکلاتی که از ابتدا تا به امروز روی هم انباشته شده همکاری و هماهنگی نهادها، ارگانها و ادارات مختلف شهری را می طلبد. آق قلا نیز بسیاری از مشکلات کنونی را قبل از آقای ضمیر هم داشت اما تغییر چندانی در زمان فرمانداران قبلی مشاهده نمی شد. اما در زمان آقای ضمیر چند اقدام مثبت انجام شد که علاوه بر نماینده مجلس نقش وی در آن چندان بی تاثیر نیست. منجمله اتمام مرمت و بازسازی پل تاریخی آق قلا؛ افتتاح میدان زندگی ؛ آمدن اداره میراث فرهنگی؛ پروژه احداث بازارچه تخصصی صنایع دستی؛ کسب موافقت ایجاد توقفگاه قطار مسافربری و گردشگری که فعلا نمی دانم در چه مرحله ای است.

🔴7- طرح سئوال وحملات اخیر به شخص ضمیر را چگونه تحلیل می کنید؟ آیا نقد های مطرح شده را منطقی و عادلانه می دانید؟ طرح شعار ضمیر باید برود بنظر شما چه چیزی را به ذهن متبادر می کند و تا چه اندازه صحیح واصولی است؟

🔵به نظرم " ضمیر باید برود " عنوان خوبی نبوده و نیست. هر چند برخی انتقادات در این نوشته تا حدودی قابل قبول است منجمله ضعف آقای ضمیر در نظارت بر اداراتی مثل جهادکشاورزی، گاز، آموزش و پرورش، اداره ارشاد و میراث فرهنگی؛  عدم ورود به اختلافات شورای شهر از همان ابتدا؛ عدم ارتباط با فعالان سیاسی شهرستان منجمله اصلاح طلبان؛ برگزاری ناموفق دهکده گردشگری؛ عدم رسیدگی به مشکلات بیمارستان؛ و عدم رسیدگی به مشکلات کشاورزان؛ این را هم از طرف یک دوست اضافه می کنم تنگ تر کردن حلقه برای فعالیت کنشگران وصاحب نظران مستقل در فضای مجازی. اما سایر نوشته های متن ضمیر باید برود را تایید نمی کنم نه عنوانش را و نه جایی که نوشته شده بود ضمیر بومی نیست. اولا که تعریف دوستمان آقای لطیف ایزدی از بومی نبودن ضمیر اشتباه است. ما تورکمن ها را از هر مکانی که در ایران باشد بومی حساب می کنیم. دوم در پایان نقدش نباید فقط نام یک گزینه را به عنوان فرماندار بعدی آق قلا معرفی و پیشنهاد می کرد.  نقدهایی که آقای ایزدی انجام داده اند منصفانه نیست و به نظر از روی قصد و غرض است. تعریض جاده ها برای کاهش تصادفات بیشتر بر عهده نمایندگان مجلس و اداره راه و ترابری استان است. بیکاری در کل کشور بیداد می کند و مقصر در اینخصوص آقای ضمیر نیست. گفته است شور و نشاط نیست؟! من می گویم هست و جوانان هنرمند و فعالان فرهنگی و ادبی ما در دوره ضمیر فعالیت بیشتری داشته اند. گفته است مگر در آق قلا قحط الرجال است؟ من می گویم کسانیکه از آق قلا برای فرماندار شدن رزومه دادند با توجه به شناختی که از آنها دارم قوی تر از آقای ضمیر نیستند که هیچ ضعیفتر هم هستند؛ اما این بدین معنی نیست که در آق قلا قوی تر از ضمیر نداریم، چرا داریم منتهی برای فرماندار شدن رزومه نداده اند. بلاخره آقای ضمیر هم مسیر ترقی را پله پله طی کرده چند سال در وزارت کشور بوده و در کارنامه خود سابقه کاندیداتوری مجلس، بخشداری و فرمانداری را دارد و پستهای مدیریتی را عهده دار بوده است. در نهایت اینکه دوستمان آقای ایزدی بدون هیچ مدرکی که بتواند ثابت کند از طرف علما و بزرگان آق قلا سخن گفته که قابل قبول نیست؛ زیرا نه اسمی هست نه دلیلی و نه نظرسنجی ای؟! فقط عنوان را به گونه ای انتخاب کرده که رفتن ضمیر و مخالفت با آن در ذهن خواننده بگنجد.

🔴8- اگر پیشنهادات،توصیه ها و مطالب دیگری دارید که بنظرتان بیانش لازم است بفرمائید.

🔵آقای ضمیر سابقه کاندیداتوری مجلس را با شعار اصلاحات دارد، اما جلساتش را در آق قلا با اصولگرایان آغاز کرد و راههای ارتباطی خود را با اصلاح طلبان بست. در آق قلا گروههایی که فعالیتهای سیاسی دارند، انگشت شمارند؛ آقای ضمیر می بایست آنهایی که پشتوانه قوی و مردمی دارند را طی دعوت به جلساتی با خود همراه می کرد، اما در اینخصوص موفق عمل نکرد و این شاید به دلیل ضعف مشاوران و یا افراد نزدیک به ضمیر باشد. در مقابل فعالان و گروههای سیاسی هم از هر فرصتی استفاده کردند تا اشخاص دیگری را برای تصدی فرمانداری آق قلا معرفی کنند و فاصله ها برای همکاری این گروهها با فرماندار بیشتر و بیشتر شد. به نظرم باید برای پیشرفت و توسعه شهر و بر طرف کردن مشکلات آن  فعالان سیاسی شهرستان و فرماندار به سوی یکدیگر گام بردارند و به انسجام و اتحاد برسند تا نیاز به متنهایی چون ضمیر باید برود، نباشد.
🔴با تشکر از بذل وقت و محبت شما در پاسخگوئی
تورکمنیا
@turkmenia

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104